Technologijos senjorams: kaip (saugiai) palengvinti gyvenimą
Spartėjantis technologinis progresas neretai tampa iššūkiu senjorams. Nors įvairios naujos technologijos gali gerokai palengvinti daugelį gyvenimo aspektų, jos taip pat reikalauja nuolatinio mokymosi. Kiekvienas naujas įrenginys turi savų iššūkių bei naudojimo subtilybių, o jie patys dažnai nėra pritaikyti senjorams.
Nors dažniausiai atkreipiamas dėmesys į išmaniąsias technologijas (ypač telefonus), egzistuoja ištisa virtinė pagalbinių technologijų, skirtų būtent vyresniems žmonėms. Kartu, net į mums įprastas išmaniąsias technologijas yra įdiegti nustatymai, kuriuos įjungus, naudotis įrenginiu senjorui pasidarys lengviau.
Tad, senjorai tikrai turi platų technologijų pasirinkimą, tereikia žinoti, kurios jiems tinkamos arba jas tinkamai pritaikyti naudojimui.
Nešiojami iškvietimo mygtukai
Viena iš paprasčiausių, tačiau naudingiausių technologijų yra nešiojami iškvietimo mygtukai. Senjorai gali itin lengvai juos naudoti, kadangi pats įrenginys turi tik vieną mygtuką, kurį paspaudus perduodamas pagalbos iškvietimas į kitą įrenginį.
Dažniausiai šie įrenginiai yra suporuojami su personalo iškvietimo sistema įvairiose įstaigose, pavyzdžiui, slaugos centruose. Juos naudojantys senjorai visada gali gauti reikiamą pagalbą iš atsakingų asmenų.
Nemaža dalis šios technologijos privalumo yra tai, jog visą sunkų darbą (suporavimą) atlieka atsakingas personalas. Senjorui tereikia tik paspausti mygtuką norimu metu. Tad, mokymosi etapas yra beveik neegzistuojantis, o tai puikiai prisitaiko prie senjorų poreikių.
Galiausiai, tai visiškai saugi technologija, kadangi ji neperduoda jokios jautrios informacijos. Perduodamas tik pagalbos signalas, kuris leidžia personalui lengviau pasiekti žmogų.
GPS įrenginiai
Nors GPS įrenginiai paprastai naudojami automobiliams bei lėktuvams, juos jau yra pritaikę ir senjorams. Senjorams skirti GPS įrenginiai paprastai yra nedideli ir perduodantys informaciją tik į vieną tašką, dažniausiai slaugančio asmens telefoną ar kitą įrenginį.
Šie įrenginiai turi savų privalumų ir trūkumų. Dažniausiai į juos senjorai žiūri skeptiškai, kadangi lokacijos sekimas visada turi tam tikrą neigiamą aspektą. Tačiau privalumų vyresnio amžiaus žmonėms taip pat yra apstu.
Svarbiausia, jog slaugantis asmuo visada žino senjoro buvimo vietą. Jam ar jai pasiklydus, slaugantis asmuo visada gali nesunkiai rasti ir padėti senjorui. Kartu, ši informacija suteikia abiems pusėms saugumo jausmą – senjorai gali drąsiau elgtis kasdieniame gyvenime, žinodami, jog visada galės gauti pagalbą.
Šiomis technologijomis naudotis vyresnio amžiaus žmonėms taip pat itin paprasta. Jiems tereikia su savimi nešiotis nedidelį įrenginį, o visa kita padaroma už juos. Tad, nereikia mokytis jokių išmaniųjų technologijų naudojimo.
Išmaniosios namų saugumo sistemos
Viena iš labiau komplikuotų ir sudėtingesnių technologijų yra įvairios namų saugumo sistemos. Laimei, jų įdiegimas paprastai yra įgyvendinamas profesionalo, tad senjoras neprivalo sukti galvos dėl saugumo sistemos instaliacijos namuose.
Šiais laikais namų saugumo sistemos nėra vien tik paprasta signalizacija. Modernios saugumo sistemos gali perduoti įvairią informaciją į įrenginius, pavyzdžiui, ar langai yra uždaryti ar atidaryti, kada paskutinį kartą buvo atvertos durys bei fotografuoti įvairias namų vietas, aptikus judėjimą.
Tokios sistemos senjorams gali suteikti saugumo jausmą namie bei padėti slaugantiems asmenims prižiūrėti namus. Kartu, slaugantys asmenys gali pasirinkti nustatymus, kurie perteiktų informaciją kaskart kai senjoras išeina iš namų, o tai gali būti svarbu kai kuriose situacijose.
Papildomos funkcijos išmaniuosiuose įrenginiuose
Daugelis senjorų jau turi išmanųjį telefoną, o neretai ir nešiojamą kompiuterį ar planšetę. Nors šie įrenginiai dažniausiai kelia itin daug keblumų senjorams, jie taip pat turi įvairių senjorams patogių funckijų.
Dažniausiai šios funkcijos yra pridėtos prie prieinamumo (angl. accessibiilty) nustatymų. Šiuose nustatymuose galima padidinti mygtukų dydį, pakeisti spalvas taip, jog įvairūs mygtukai būtų labiau matomi bei įjungti ekrano skaitymą.
Ekrano skaitymo funkcija yra puikus nustatymas senjorams, kurių regėjimas yra suprastėjęs. Ši funkcija garsiai perskaito viską kas parašyta telefono, kompiuterio ar planšetės ekrane. Žinoma, skaitymas lietuvių kalba nėra tobulas, kadangi ši funkcija daugiau pritaikyta anglakalbei auditorijai.
Kartu, išmaniuosiuose įrenginiuose yra apstu saugumo funkcijų, kurios leidžia įvairiais būdais apriboti interneto ar kitų funkcijų naudojimą. Šias įjungus, vyresnio amžiaus žmonės galės drąsiau naršyti internete bei bendrai naudotis įrenginiu, kadangi bus gerokai mažesnė tikimybė padaryti kažką kenksmingo.
Galiausiai, net tokios paprastos funkcijos kaip ekrano ryškumas ar raidžių dydis gali būti itin naudingi senjorams. Visgi, tai gali gerokai palengvinti įrenginio naudojimą.
Edukacija senjorams
Žinoma, nesvarbu kokie paprasti ar lengvai naudojami įrenginiai, visada reikia užsiimti mokomąja veikla senjorams. Kuo sudėtingesnė technologija, tuo daugiau pastangų gali prireikti senjorams ją perprasti.
Reikia prisiminti, jog, pavyzdžiui, išmanieji telefonai nėra senjorų kasdienybės dalis, priešingai nei jaunesnio amžiaus žmonėms, todėl mokymąsis gali užtrukti ilgiau nei manoma iš pradžių. Kartu, kai kuriuos dalykus gali tekti aiškinti daugiau kartų nei jaunesnio amžiaus žmogui.
Visa tai patiria kiekvienas senjoras. Perprasti naujas technologijas visiems gali būti sunku, todėl būtina atliepti vyresnio amžiaus žmonių poreikius ir prie jų prisitaikyti.
Visgi, kiekvienas senjoras gali priprasti prie daugelio naujų technologijų, o jos gali gerokai palengvinti jiems gyvenimą. Todėl senjorus supantiems žmonėms reikėtų patiems domėtis naujomis technologijomis bei padėti vyresnio amžiaus žmonėms jas perprasti.