I-IV 9:00-19:00, V 9:00-18:00

+370 663 00 000

Koks yra tinkamiausias amžius nuo kurio galima gyventi senjorų namuose?

2024 06 03

Senjorų namai gali būti puiki apgyvendinimo vieta vyresnio amžiaus žmonėms. Nors dauguma lietuvių tai laiko tam tikra prabanga, senjorų namų personalas bei kiti gyventojai gali padėti vyresnio amžiaus žmonėms patenkinti socialinius poreikius bei užtikrinti sveikatos priežiūrą. Visgi, amžius nėra vienintelis kriterijus, kuris turėtų nulemti sprendimą pradėti gyventi senelių namuose. Senėjimo procesas yra individualus, nemaža dalimi priklausantis nuo genetikos, gyvenimo būdo bei daugybės kitų aspektų. Kokie kriterijai turėtų lemti pasirinkimą gyventi senelių namuose?

Socialinė izoliacija, vienatvė

Nors socialinė atskirtis yra retai apsvarstomas kriterijus, Lietuvoje jis ypatingai stipriai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonių gyvenime. Vienatvė ne tik gali sukelti psichologinių sunkumų, bet ji gali neigiamai paveikti fizinę sveikatą.

Socialinių santykių poreikis taip pat gali būti individualus. Kai kuriems vyresnio amžiaus žmonėms gali užtekti trumpų pokalbių su vos keliais žmonėmis, o kitiems gali reikėti didesnio socialinio rato.

Bet kuriuo atveju, globos namai užtikrina gana didelį socialinį ratą. Tiek darbuotojai, tiek kiti gyventojai gali padėti patenkinti visus socialinius poreikius, net ir tiems, kuriems bendravimo reikia daug.

Kartu, globos namų darbuotojai, dėl darbo specifikos, turės daugiau laiko bei įdės daugiau pastangų į bendravimą bei socialinio ryšio palaikymą nei dauguma žmonių kasdieniame gyvenime.

Tad, jei senyvo amžiaus žmogui trūksta socialinio kontakto, o artimieji negali užtikrinti pastovaus ir kokybiško ryšio, globos namai gali būti vienas iš pasirinkimų.

Fizinės sveikatos būklė

Įprasta manyti, jog daugumos senyvo amžiaus žmonių fizinė sveikata yra prasta. Nors laikui bėgant visų fiziniai gebėjimai silpsta, sveikatos būklė nemaža dalimi priklauso nuo gyvenimo būdo bei genetikos.

Tad, visada vertėtų individualiai įvertinti kiekvieno senjoro fizinės sveikatos būklė. Egzistuoja senjorų tiek turinčių lėtines ligas, tiek senjorų, kurie aktyviai dalyvauja sporte bei neturinčių ryškių sveikatos sutrikimų.

Globos namai neretai net geriau nei artimieji gali sukurti tinkamesnes sąlygas senjorų sveikatos būklei palaikyti. Geruose namuose dirba aukštos kvalifikacijos specialistai, kurie ne tik gali geriau interpretuoti sveikatos istoriją, bet ir užtikrinti gydytojo rekomendacijų laikymąsi.

Galiausiai, globos namų specialistai taip pat greičiau gali suteikti reikiamą pagalbą ar įgyvendinti būtinus pakeitimus, jei sveikatos būklė pasikeičia.

Savarankiškumas

Senjorai, dėl fizinės, psichologinės ar kitų sveikatos priežasčių, turi nevienodas galimybes būti savarankiški. Kai kurie sveikatos sutrikimai gali lemti nuolatinės priežiūros būtinybę. Įgūdžiai, įgyti per gyvenimą, taip pat gali nulemti galimybę išlikti savarankiškiems.

Nors šis kriterijus apjungia daug įvairių aspektų, savarankiškumo vertinimas turėtų būti vienas iš prioritetų, jei galvojama apie gyvenimą senelių ar socialinės globos namuose. Juose specialistai užtikrins aukštą gyvenimo kokybę net tiems, kurie yra netekę didelės dalies savarankiškumo.

Kartu, savarankiškumo netekimas dažnai yra psichologiškai sunkus procesas tiek senjorui, tiek jo artimiesiems. Senjoras neretai gali galvoti, jog tampa našta artimiesiems, o pastarieji turi skirti vis daugiau laiko ir pastangų senyvo amžiaus žmogaus gyvenimo kokybės palaikymui.

Socialinės globos ir senjorų namai gali padėti šias problemas išspręsti, perimdami visas su savarankiškumo netekimu susijusias problemas.

Psichologinis pasirengimas

Kaip ir bet koks gyvenamosios ar buvimo vietos pakeitimas ilgesniam laikui, taip ir apsigyvenimas socialinės globos ar senjorų namuose turi stiprų psichologinį poveikį, o kai kurie žmonės į pokyčius reaguoja jautriau.

Persikėlimas į senjorų namus yra didelis pokytis, tad tai neišvengiamai sukels įvairių minčių tiek artimiesiems, tiek pačiam vyresnio amžiaus žmogui. Svarbiausia užtikrinti, jog tai būtų suprasta ne kaip “atsakomybės atsisakymas”, o kaip galimybė senjorui gauti geresnę gyvenimo kokybę.

Tad, prieš darant bet kokį sprendimą persikelti į senjorų namus, tai reikėtų išsamiai aptarti su visais susijusiais žmonėmis. Tik taip bus galima palengvinti persikėlimą bei sumažinti neigiamas emocijas.

Finansinis stabilumas

Visgi, kad ir koks geras pasirinkimas būtų senjorų namai, tai pinigus kainuojanti įstaiga. Nors suteikiama priežiūra gali būti beveik nepakeičiama, tiek senjorui, tiek artimiesiems reikėtų realiaiįvertinti galimybes persikelti į šiuos namus.

Žinoma, Lietuvoje yra daugybė slaugos ir priežiūros namų, skirtų įvairių finansinių galimybių turintiems žmonėms, tad tinkamą variantą gali atrasti daugelis. Tačiau net ir radus tokį, verta pagalvoti ar tai nesukurs per didelės finansinės naštos senjorui ar artimiesiems.

Globos namai – jų privalumai

Senjorų globos namai siūlo įvairiausias naudas, kurios skirtos palengvinti ir pagerinti vyresnio amžiaus žmonių gyvenimą. Nors kiekvieni senjorų namai siūlo skirtingas paslaugas, dažniausiai aptiksite šias:

Be šių pagrindinių paslaugų, dažnai galite rasti daugybę kitų. Pavyzdžiui, kai kurie slaugos namai gali siūlyti psichoterapeuto ar psichiatro konsultacijas,kineziterapijos ir ergoterapijos užsiėmimus, masažus bei daugybę kitų paslaugų, užtikrinančių orų senjorų gyvenimą.

Apibendrinimas

Daugelis žmonių persikėlimą į senjorų namus laiko tik amžiaus klausimų, tačiau kiekvieno žmogaus poreikiai bei sveikatos reikalavimai gali stipriai skirtis. Tad, persikėlimą į senjorų namus reikėtų vertinti iš įvairių perspektyvų.

Kartu, itin svarbu artimiesiems kalbėtis apie galimybes su pačiu senjoru. Visgi, tai turėtų būti gerai aptartas, išdiskutuotas ir, svarbiausia, sutartas sprendimas.

 

Dalintis:

Gemma

Gemma puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo politika