I-IV 9:00-19:00, V 9:00-18:00

+370 663 00 000

Reabilitacija – svarbus veiksnys kovojant su insulto pasekmėmis

2022 08 05

Dažnas esame susidūrę su insultą patyrusiu artimuoju, pažįstamu ar bičiuliu. Medikai taip pat nepaliauja kalbėti apie širdies ir kraujagyslių ligų sukeliamus pavojus, diskutuoja apie ligas sukeliančias priežastis ir kaip jų išvengti.

Mes gi šiuokart pažvelgsime į situaciją po patirto insulto. Ši liga nebūtinai turi tapti nuosprendžiu negebėti grįžti į įprastą gyvenimą. Specialistai gali padėti žmonėms, patyrusiems galvos smegenų insultą, ir jų artimiesiems. Apie reabilitacijos svarbą kovojant su ligos pasekmėmis kalbamės su GEMMA reabilitacijos centro kineziterapeute Lina Ališauskaite.

Kas yra galvos smegenų insultas, kaip jis pasireiškia ir kokias pasekmes gali turėti mūsų organizmui?

Galvos smegenų insultas, tiesiog insultas mūsų kalboje, yra viena dažniausia sergamumo ir mirtingumo priežasčių pasaulyje. Insultas gali būti apibūdinamas kaip staigus tam tikros galvos smegenų srities aprūpinimo krauju sutrikimas, kuris įvyksta, kai galvos smegenis maitinančios arterijos staigiai užsikemša kraujo krešuliu.

Insultas pasireiškia atitinkamų galūnių jutimų ir motorikos sutrikimais. Priklausomai nuo insulto vietos smegenyse, taip pat gali sutrikti atmintis, kalba, regėjimas, erdvės suvokimas, skaitymas, rašymas, žmogus gali tapti depresiškas, neryžtingas bei atsargus. Pacientams reikia didesnės ar mažesnės pagalbos apsitarnaujant, o kai kuriems – nuolatinės slaugos.

Dažniausia insulto pasekmė dėl vienos kūno pusės parezės, pusiausvyros bei koordinacijos pokyčių yra judėjimo sutrikimai. Paprastai judesiai atsinaujina per pirmuosius 3-6 mėn. po insulto, todėl šiuo periodu reabilitacija yra veiksmingiausia.

Paminėjote reabilitaciją, kaip tai gali padėti pacientui? Ko galime tikėtis, pradėjus reabilitacijos kursą?

Pagrindinis insultą patyrusių pacientų reabilitacijos tikslas – sugrąžinti ar kompensuoti pažeistas funkcijas, siekti kuo didesnio paciento savarankiškumo, padėti grįžti į visuomenę, gyventi įprastą gyvenimą, išlaikyti socialinį ir ekonominį savarankiškumą. Mūsų centre kompleksinę reabilitaciją vykdo reabilitacijos specialistų komanda. Kiekvienam pacientui sudarome individualią programą, kurios intensyvumas, apimtis bei tikslai priklauso nuo ligonio būklės ir negalios laipsnio. Reabilituojamiems pacientams taikomos kompleksinės priemonės: medikamentinis gydymas, kineziterapija (1/2 kartus per dieną), ergoterapija, elektrinė raumenų stimuliacija, masažas, psichoterapija. Reabilitacija taikoma kompleksiškai, nepertraukiamai, koordinuotai, su grįžtamu ryšiu. Mums itin svarbu, kad pats pacientas aktyviai dalyvautų reabilitacijos procese, į kurį taip pat įtraukiame ir sergančiojo šeimos narius.

Jūs – patyrusi kineziterapeutė. Gal galite plačiau apie kineziterapijos svarbą?

Kineziterapija – labai svarbi kompleksinio gydymo ir reabilitacijos dalis. Kineziterapijos esmė – judesio, kaip natūralaus biologinio veiksnio, naudojimas organizmo funkcijoms sugrąžinti ar gerinti. Skiriant kineziterapijos pratimus, įvertiname ne tik bendrą paciento būklę, biosocialinių funkcijų sutrikimus, pažeistų organų ar sistemų būklę, bet ir psichoemocinę savijautą.

Esant visiškam pažeidimui, kai pacientas negali pats savarankiškai atlikti aktyvaus judesio, taikome idiomotorinius pratimus: pacientas mintimis atlieka įsivaizduojamus judesius sergančia galūne, kad judesio modelis užsifiksuotų galvos smegenų žievėje. Tokiems pacientams taikomas gydymas padėtimi, gydomasis masažas, pasyvūs pratimai. Tai atliekama siekiant išlaikyti sąnarių judrumą, išvengti pragulų, kontraktūrų bei plaučių uždegimo, sumažinti skausmus, giliųjų venų tromboembolinių komplikacijų, infekcijos profilaktikai.

Atsiradus minimaliam judesiui, pereiname prie pusiau aktyvių pratimų, vėliau – aktyvių. Stiprinamos nusilpusios raumenų grupės, palaikomas sąnarių judrumas, lavinama pusiausvyra, atliekami koreguojamieji pratimai, siekiant atpalaiduoti pernelyg įtemptus, padidėjusį raumenų tonusą turinčius raumenis. Daug dėmesio skiriama bendram fiziniam treniruotumui, stiprinama širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos. Taikoma kvėpavimo mankšta, dozuotas ėjimas, pratimai su kardiotreniruokliais.

Kokią pagrindinę žinutę norėtumėte pasakyti pacientams ir jų artimiesiems?

Noriu paraginti ir akcentuoti, kad susirgus galvos smegenų insultu, reikia kiek įmanoma greičiau pradėti reabilitaciją. Tik laiku ir aktyviai pradėtos taikyti kompleksinės gydymo priemonės pagerina ligos prognozę, padeda sugrąžinti pažeistas funkcijas, išvengti komplikacijų, suteikia galimybę pacientui maksimaliai prisitaikyti kasdieninėje veikloje. Drąsiai kreipkitės, konsultuokitės, nedelskite ir pradėkite reabilitaciją. Reikės laiko, tačiau mūsų ilgametė patirtis rodo, kad nuoseklus ir kantrus darbas tikrai duoda gerų rezultatų.

 

Kineziterapeutė Lina Ališauskaitė

Specializacija:

Dalintis:

Gemma

Gemma puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo politika