I-IV 9:00-19:00, V 9:00-18:00

+370 663 00 000

Ergoterapija – efektyvi pagalba, kai sutrinka pažintinės žmogaus funkcijos

2022 08 25

Suvokimas, atmintis, mąstymas ir kitos funkcijos apima žmogaus pažintines funkcijas, kurios yra be galo svarbios kiekvieno žmogaus gyvenime. Kas nutiktų, jeigu mes negalėtume suprasti mus supančio pasaulio, aplinkos, žmonių? Pažintinių funkcijų sutrikimai gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, tokių kaip galvos smegenų trauma, galvos smegenų insultas, Alzheimerio ir Parkinsono ligų, demencijos ir kt. Dažnai pažintinių funkcijų sutrikimai lydi senyvo amžiaus žmonių gyvenimą: yra sutrikdoma asmens kasdienė veikla (darbinė, socialinė veikla, namų ruoša), prarandamas savarankiškumas ir asmuo tampa priklausomas nuo aplinkinių.

Vienas dažniausių sutrikimų, su kuriais į slaugos ligoninę atvyksta pacientai – demencija. Tai lėtinis ir progresuojantis galvos smegenų sutrikimas, kuris pažeidžia smegenų ląsteles. Dėl šių pažeidimų suprastėja ryšys tarp skirtingų smegenų dalių, kurios yra atsakingos už kalbą, atmintį, judėjimą, orientaciją, suvokimą, skaičiavimo įgūdžius, gebėjimą mokytis, dėl ko dažnai pakinta emocijų kontrolė, socialinis elgesys, motyvacija. Dėl visų šių priežasčių pablogėja socialinė adaptacija, sutrinka profesinė veikla ir asmuo tampa visiškai priklausomas nuo aplinkinių žmonių.

Kokie metodai ir būdai gali padėti demencija sergančiam žmogui?

Specialistai pabrėžia, kad asmeniui nustačius demenciją ar kitus pažintinių funkcijų sutrikimus, yra labai svarbu išlikti socialiai aktyviu. Reabilitacijos ir slaugos centre GEMMA vyksta specialios užimtumo terapijos, tokios, kaip bendravimo, galvosūkių, stalo žaidimų. Jų metu pacientai yra sukviečiami į grupę, kur gali smagiai ir naudingai praleisti laiką. Šių užsiėmimų metu pacientai dėlioja dėliones, atsakinėja į klausimus ir mįsles, atlieka įvairias logines užduotis, tokias kaip labirintai, taškų sujungimas, kryžiažodžių sprendimas, viktorinos ir taip toliau. Tokie užsiėmimai skatina pacientus bendrauti, o tai lavina ne tik jų atmintį, gebėjimą susikaupti, mąstyti ir atlikti konkrečias užduotis, bet kartu stiprina ir socialinius įgūdžius.

Taip pat centre vyksta meno bei muzikos užimtumo terapijos. Meno terapijos metu pacientai gali lavinti savo vaizduotę, rankos funkciją bei smulkiąją motoriką. Užsiėmimo metu pacientai daro įvairius darbelius: piešia atvirukus, klijuoja mozaikas, lanksto origami ir daro daugelį kitų darbelių. Muzikos terapijos metu kartu su pacientais stebime įvairius koncertus, tarp jų ir lietuvių liaudies dainas bei šokius. Atpažįstamas judesys, skambesys, dainų žodžiai leidžia pacientams tarsi dalyvauti, įsijausti, patirti teigiamas emocijas, drauge dainuojant – lavinti atmintį. Dar vienas užsiėmimas – aromaterapija, kuri vyksta relaksacijos kambaryje. Jame patogiai įsitaisę ant ergonomiškų kušečių pacientai gali ilsėtis bei džiaugtis atpalaiduojančiais garsais, šviesomis bei kvapais. Aromaterapija stimuliuoja žmogaus sensoriką, kuri teigiamai veikia žmogaus pažintines funkcijas.

Terapijoje taikomos tarsi nesudėtingos priemonės ir būdai. Daugelis gali pagalvoti, jog viską įmanoma atlikti ir namuose. Verta žinoti, jog terapija gydymo įstaigoje yra vykdoma metodiškai ir nuosekliai, kiekvienas užsiėmimas turi aiškų moksliškai pagrįstą tikslą, o priemonių įvairovė bei kompleksiškas požiūris į sutrikimą leidžia pasiekti puikių rezultatų.

Dalintis:

Gemma

Gemma puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo politika