Kineziterapija vandenyje: mažina skausmus, sutvirtina sąnarius ir silpnus raumenis
Nuo seno žinome, kad vanduo gydo. O ką apie tai kalba specialistai? Kodėl terapija baseine, prižiūrint kineziterapeutui, gali ne tik padėti įveikti nugaros skausmus, bet veiksminga po operacijų, traumų? Ypač mankštomis vandenyje verta susidomėti antsvorį turintiems žmonėms. Apie judesius vandenyje ir jų teigiamą įtaką mūsų sveikatai kalbame su reabilitacijos centro „Gemma“ kineziterapeutu Luku Morkūnu.
Kokius sveikatos sutrikimus efektyviai gydo treniruotės vandenyje? Kokius negalavimus pajutus reiktų kreiptis į kineziterapeutus ir pradėti užsiėmimus būtent baseine?
Juk kiekvienas esame bent kartą gyvenime patyrę nugaros skausmus. Viena iš nugaros skausmų priežasčių yra sėdimas darbas. Dirbant sėdimą darbą, dažnai sustingstame vienoje padėtyje, o tai sukelia dideles įtampas nugaros raumenims. Ilgainiui ir pradeda skaudėti nugarą. Vienas iš būdų išvengti ar sumažinti nugaros skausmus yra taisyklinga, tikslinga fizinė veikla vandenyje, t. y. kineziterapija vandenyje. Tai puikus būdas judėti, jei kamuoja ūmus skausmas. Kai audiniai stipriai sudirginti ir menkiausias judesys sukelia diskomfortą, vandens šiluma ir sukeliamas nesvarumo pojūtis gali sumažinti raumenų įtampą, padidinti judesio amplitudę. Kūnui leidžiame judėti optimaliomis sąlygomis ir judesio metu žmogus nejus skausmo.
Mankšta vandenyje labai naudinga ir svarbi asmenims po operacijų (sugijus žaizdoms). Pooperaciniu periodu dažnai sausumoje sukeliamos apkrovos yra per didelės ir gydytojai nerekomenduoja. Mankšta vandenyje puikiai tinka ankstyvu periodu. Mankštintis vandenyje rekomenduojama po įvairių traumų t.y. kaulų lūžių/skilimų, audinių sumušimų, raiščių patempimų, raumenų plyšimų ir t.t. Judesys sausumoje gali būti skausmingas dėl įvairių pažeidimų ar ligų: traumos, kontraktūros, sąnarių ligos, nervų sistemos ligos. Vandens fizikinės savybės sumažina skausmus, palengvina apsunkintus judesius, mes judame laisviau ir kokybiškiau.
Antsvoris – tai dar viena skausmų priežastis. Žmonės turintys antsvorį dažnai atsisako judėti, nes sausumoje tai yra per sunku arba per daug skausminga. Vandens plūdrumas sumažina kūno svorį ir „nukrauna“ apkrovą nuo sąnarinių paviršių, sumažėja skausmas ir galime judėti laisviau.
Kodėl užsiėmimai vandenyje tokie svarbūs ir daro tokią teigiamą įtaką sveikatai apskritai bei efektyviai gydo sutrikimus? Kuo vanduo toks ypatingas?
Vandens šiluma ir sukeliamas nesvarumo pojūtis gali blokuoti skausmo receptorius. Taip pat šiltas vanduo pagerina kraujo tekėjimą, skatina toksinių medžiagų skaidymą ir atpalaiduoja raumenis. Hidrostatinis slėgis gali sumažinti skausmą mažinant periferinę edemą ir slopina simpatinės nervų sistemos veiklą.
- Kineziterapija vandenyje gali sumažinti skausmus, sutvirtinti sąnarius ir silpnus raumenis.
- Šiltas vanduo sumažina raumenų tonusą, palengvina apsunkintus judesius.
- Vandens plūdrumas sumažina kūno svorį taip sumažindamas apkrovą sąnariniams paviršiams ir padidindamas judėjimo laisvę.
- Vandens pasipriešinimas leidžia sustiprinti raumenis, palaikyti ir pagerinti koordinaciją, pusiausvyrą, eiseną ar net laikyseną.
- Mankšta vandenyje didina pasitikėjimą savimi, ypač jei asmuo negali judėti sausumoje dėl skausmo, pooperacinių apribojimų, traumos ar ligos.
- Priklausomai nuo vandens ir aplinkos temperatūros, atliekant fizinę veiklą vandenyje žmogus gali prakaituoti dar labiau negu sausumoje, tačiau to nejaučia, nes kūnas yra apgaubtas vandens – tai sumažina diskomfortą ir eliminuoja dalį psichologinio diskomforto (pvz. esant su kitais žmonės grupinėje vandens procedūroje)
- Aerobinė treniruotė vandenyje pagerina širdies ir kraujagyslių sistemos būklę bei leidžia sumažinti riebalų kiekį žmogaus kūne.
- Vandens fizikinės savybės: natūralus plūdrumas, hidrostatinis slėgis, termodinamika, hidrodinaminė jėga ir klampumas yra naudingos siekiant pagerinti neurologinių sutrikimų turinčių pacientų neuroraumeninę funkciją.
Kaip vyksta užsiėmimai? Koks paciento ir koks kineziterapeuto vaidmuo?
Kineziterapija vandenyje vyksta 45 minutes. Užsiėmimų metu jūsų laukia krištolinis vanduo, kurio temperatūra svyruoja nuo 32 iki 33 laipsnių. Kiekvienas asmuo yra individualus, todėl po apklausos, jei yra poreikis, pacientas ištiriamas: įvertinama fizinė būklė, esant poreikiui, atliekami įvairūs specialieji ortopediniai testai. Tuomet sudaroma ne tik individuali pratimų programa, bet ir pritaikomos įvairios priemonės, kurių dėka pratimai tampa sunkesni ir, kas svarbu pacientams, įdomesni. Kokybišką judesį užtikrina profesionalūs kineziterapeutai, stebintys jus kiekvieną akimirką ir koreguojantys judesius.
Specializacija:
• Neurologinių, ortopedinių traumatologinių ligonių reabilitacija.
• Geriatrinė reabilitacija.
• Kineziologinis ir sportinis teipavimas.
• Mulligan koncepcijos manualinė terapija.
• Funkcinės mankštos, mankštos baseine.
• Įvairių raumenų grupių maksimalios izometrinės jėgos testavimas, naudojant Dr. Wolff „Back-Check“ diagnostikos įrenginį.
• Kineziterapija su TRX diržais, Gymstick lazdomis ir kitomis priemonėmis.