I - IV 8:00 - 17:00, V 8:00 - 15:45

+370 663 00 000

Kokios yra dažniausios vyresnių moterų sveikatos problemos?

2024 08 12

Visi žmonės senėjimo procese susiduria su prastėjančia sveikata. Vienus šios problemos paveikia greičiau ir stipriau, o kitus šis procesas paveikia gana neženkliai. Tačiau žmonių, kurie visiškai išvengtų silpnėjančios fizinės ir protinės sveikatos nėra. Lytis taip pat stipriai paveikia senėjimo proceso keliamas problemas. Kai kurias ligas paskatina lytinių hormonų skirtumai, tad padidėjusi rizika dažnai yra neišvengiama. Pavyzdžiui, vyrus daug dažniau ištinka širdies ir kraujagyslių ligos, o moteris – osteoporozė.

Kas lemia senstančių moterų sveikatos problemas 

Dauguma senėjimo sukeltų sveikatos problemų yra bendros visiems žmonėms. Visiems silpnėja raumenys, prasčiau funkcionuoja sąnariai ir kiti jungiamieji audiniai, prastėja atmintis bei vyksta daugybė kitų neigiamų procesų. Bet ne visi sutrikimai yra vienodi, kadangi juos paskatinti gali įvairūs rizikos faktoriai, pavyzdžiui, lytiškumas. Vienas iš pagrindinių vyrų ir moterų skirtumų yra tai, jog pastarosios patiria stiprius lytinių hormonų pokyčius dėl menopauzės. Tuo tarpu vyrai nieko panašaus nepatiria – jiems tik slopsta lytinių hormonų gamyba, todėl sveikatos sutrikimai paprastai mažiau kompleksiški. Dėl kintančių lytinių hormonų prieš, per ir po menopauzės, moterims stipriai padidėja tam tikrų ligų rizika. Žinoma, tai nereiškia, jog moterims nepasireiškia kitos ligos, tačiau vien ji sukelia tam tikrus simptomus.

Menopauzės simptomai

Hormonai – ypatingai svarbi kūno funkcionavimo dalis. Jiems stipriai kintant, visuose žmonėse pasireiškia įvairūs simptomai, tiek fiziniai, tiek psichologiniai. Nors kiekviena moteris menopauzę išgyvena individualiai, kai kurie simptomai yra bendresni:

Visi šie simptomai bei jų sukeliami padariniai ne tik yra problemiški patys savaime, bet ir padidina kitų ligų rizikos padidėjimą.

Dažniausiai pasitaikančios senėjimo ligos moterims

Aukštas kraujospūdis ir kitos širdies ligos

Širdies ir kraujagyslių ligų poveikis yra milžiniškas. Tai – vienos daugiausiai mirčių sukeliančių ligų visame Vakarų pasaulyje. Nors jos daug ryškesnės ir pavojingesnės vyrams, moteris kraujagyslių ligos vis tiek stipriai veikia. Vienas iš pavojingiausių šių ligų aspektų – simptomų stoka. Dažniausiai, jei jau reiškiasi akivaizdūs simptomai, šios ligos jau yra stipriai progresavusios ir gali reikėti intensyvaus gydymo. Tas pats principas galioja ir aukštam kraujospūdžiui. Jis beveik nepastebimas iki kol rizika nepasidaro itin aukšta. Dėl šių priežasčių geriausia nuolat lankytis pas gydytojus, prižiūrėti savo kraujospūdžio matavimus bei spręsti kylančias problemas kuo anksčiau.

Aukštas cholesterolio kiekis

Nors pats cholesterolis nėra kenksmingas, jis yra itin artimai susijęs su kraujotakos ligomis. Įprastai manoma, kad kuo aukštesnis cholesterolis, tuo didesnė rizika susirgti minėtomis ligomis. Kaip ir širdies ligos, taip cholesterolis nėra pastebimas. Jis neturi jokių simptomų, išskyrus labai išskirtinius atvejus. Dėl šios priežasties verta pastoviai ir nuolat tirtis jo lygį, o pastebėjus padidėjimą, konsultuotis su gydytoju. Ši problema itin ryški vyruose, tačiau senstant pradeda stipriau veikti ir moteris. Tad, nei viena lytis neturi išimties šiai problemai, o ji gali gerokai paspartinti kitų ligų atsiradimą.

Inkstų ligos

Lėtinės inkstų ligos yra itin jautrios menopauzės sukeltiems pokyčiams, todėl jų rizika moterims yra gerokai aukštesnė. Nors tikrosios priežastys iki galo nėra aiškios, lėtinės inkstų ligos dažniau pastebimos vyresnio amžiaus moteryse. Šios ligos gali būti kiek apgaulingos, kadangi jų simptomai (jei pasireiškia išvis) gali persidengti su menopauzės simptomais. Neretai tai bus neaiškios kilmės nuovargis, nuotaikos pasikeitimai ar niežulys. Kaip ir su dauguma kitų apgaulingų ligų, geriausia nuolat tikrinti sveikatą kartu su gydytoju. Svarbu pažymėti, jog kai kurios lėtinės ligos gali paspartinti kitų ligų procesus. Pavyzdžiui, aukštas kraujospūdis gali pagreitinti inkstų ligos progresavimą (ir atvirkščiai).

Alzheimeris ir demencija

Nors ilgą laiką galvota, jog moteris labiau veikia Alzheimerio ir demencijos ligos, nes moterys tiesiog gyvena ilgiau nei vyrai, pastaraisiais metais pradėta manyti, jog tam gali būti ir unikalių, biologinių priežasčių. Išties, didžioji dalis žmonių, sergančių demencija ar Alzheimerio ligomis, yra moterys. Tad, šią žmonių grupę šios ligos veikia ypatingai stipriai. Pastebėjusi bet kokius atminties sutrikimus, ypač vyresnio amžiaus moteryse, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Osteoporozė

Tai viena iš ligų, kuri išskirtinai stipriai paveikia moteris, labiausiai dėl menopauzės metu vykstančių hormoninių pokyčių. Osteoporozė – tai liga, kurią apibūdina susilpnėję kaulai, padažnėjusios traumos ir lūžiai. Dėl menopauzės sukeltų estrogeno pokyčio organizme, moterims kaulų tankis mažėja 7 procentais pirmaisiais metais, o antraisais dar 5 procentais. Vėliau kaulų tankio mažėjimas lėtėja, tačiau tai vis tiek sukelia pakankamai daug problemų. Vyresnio amžiaus moterys turėtų užsiimti aktyvia fizine veikla (su gydytojo leidimu ir priežiūra) bei kreiptis į specialistus osteoporozės profilaktikai. Ši liga, bent pačiu menkiausiu lygiu, yra beveik neišvengiama jei nesiimama tinkamų priemonių.

Rekomendacijos

Pagrindinis kelias – ligų prevencija. Geriausia nuolat atlikti profilaktinius patikrinimus, ypač dažniau pasitaikančioms ligoms. Dauguma jų, bent jau ankstyvose savo fazėse, neturi ryškių simptomų, tad jų laukti ir nereikėtų. Neretai pasireiškus simptomams reikės griebtis brangaus ir sudėtingo gydymo. Kartu, reikėtų vengti savigydos, ypač vyresniame amžiuje. Šios ligos yra pavojingos, todėl geriausia kreiptis į aukštos kvalifikacijos specialistus, kurie galės užtikrinti tinkamą profilaktiką bei gydymo procesą.

Dalintis:

Gemma

Gemma puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo politika