I-IV 9:00-19:00, V 9:00-18:00

+370 663 00 000

Rankų vikrumas ir greitumas: svarba, amžiaus įtaka ir naudingi pratimai

2024 11 05

Mūsų rankos kasdien atlieka tūkstančius pačių įvairiausių judesių. Tačiau nors pirštų judesių diapazoną mes laviname nuo pat kūdikystės, su amžiumi rankų miklumas ima prastėti. Žymesni pokyčiai dažniausiai pastebimi vyresniems nei 65 metų žmonėms, kuomet tampa sunkiau atlikti tokius įprastus kasdienius veiksmus kaip rašymas, maisto gaminimas, įvairių pakuočių atidarymas ir pan.

Kodėl vikrumas keičiasi su amžiumi

Bėgant metams, mūsų kūnas keičiasi, o pasiekus vyresnįjį amžių dalis kūno funkcijų, deja, ima veikti nebe taip gerai. Su amžiumi atsiranda pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimų, sumažėja vikrumas ir judrumas, o tam itin didelę įtaką daro mažėjanti raumenų masė ir ištvermė.

Kaip rodo medikų tyrimai, jaunų žmonių kūne raumenys paprastai sudaro apie 30 proc. kūno masės, riebalinis audinys – 20 proc., o kaulų masė – 10 proc. Tuo tarpu vyresniame amžiuje šis santykis stipriai pasikeičia dėl mažėjančio kaulų tankio, nykstančios raumenų masės ir didėjančio riebalinio audinio kiekio.

Pasak medikų, sulaukus 60 metų, prarandama maždaug 15 proc. raumenų jėgos, o su kiekvienu tolimesniu dešimtmečiu šis mažėjimas gali siekti net po 30 proc. Mažėjanti raumenų jėga lemia prastėjančią pusiausvyrą ir judrumą, sukelia susižalojimų riziką ir apskritai daro neigiamą įtaką kasdieniam gyvenimui.

7 rankų vikrumo mažėjimo priežastys

Nors bendros tendencijos rodo, kad visų vyresniojo amžiaus žmonių raumenų tonusas silpsta, tačiau kiekvienas sensta savaip ir, priklausomai nuo fizinio aktyvumo, raumenų jėga bei kūno koordinacija gali išlikti gana aukštam lygyje dar pakankamai ilgai.

Tačiau nepaisant išsaugotos raumenų masės ir jėgos, judrumas ir vikrumas vis tiek gali sumažėti dėl kitų priežasčių.

Ganglioninė cista (ganglionas)

Ganglioninė cista yra gerybinis darinys, dažniausiai atsirandantis ant rankos sąnario ar sausgyslių arba aplink juos. Cistą galima įsivaizduoti kaip maišelį, užpildytą skysčiu. Tokie „maišeliai“ gali atsirasti bet kurioje mūsų organizmo vietoje.

Tokios cistos paprastai trukdo lankstyti ranką per riešą, tačiau, priklausomai nuo dydžio, gali būti visiškai neskausmingos. Jeigu ganglioninė cista spaudžia greta esantį nervą, pacientai paprastai jaučia buką skausmą ir sensorinių nervų funkcijų sutrikimus.

Riešo kanalo sindromas

Jeigu jaučiate riešo skausmą, tirpimą, dilgčiojimą, bendrą rankos silpnumą, jums gali būti riešo kanalo sindromas. Šis neurologinis sutrikimas atsiranda dėl spaudžiamo vidurinio nervo, esančio vadinamajame riešo kanale.

Viena iš dažniausių riešo kanalo sindromo priežasčių yra nuolatinis riešo įtempimas ar pertempimas, pavyzdžiui, dirbant klaviatūra arba įrankiais, kuriuos reikia laikyti stipriai suspaudus. Simptomai paprastai sustiprėja nakties metu, o ilgainiui, susirgimui progresuojant, gali pasireikšti sensoriniai ir motoriniai sutrikimai.

Alkūnės kanalo sindromas

Šiam sindromui būdinga mažylio ir bevardžio pirštų tirpimas, kuris sustiprėja sulenkus alkūnę. Alkūnės kanalo sindromas kartais vadinamas ir alkūninio tunelio sindromu. Jis gali pasireikšti visų profesijų atstovams, kurie dirbdami turi ilgai laikyti sulenktą alkūnę (pavyzdžiui, vairuotojams, kirpėjoms ir pan.).

Alkūnės kanale slepiasi nervas, kuris, alkūnę sulenkus, įsitempia ir yra užspaudžiamas siaurame kanalo tunelyje. Todėl pacientai gali jausti ne tik pirštų tirpimą, bet ir dilgčiojimą delne, plaštakos silpnumą, padidėjusį plaštakos jautrumą šalčiui ar alkūnės srities jautrumą.

Epikondilitas

Tenisininko alkūnė arba golfo žaidėjo alkūnė – tokie pavadinimai yra duoti dviems epikondilito rūšims. Šis susirgimas atsiranda tuomet, kai alkūnės sąnario srityje kyla dilbio raumenų sausgyslių uždegimas. Pagrindinis simptomas – alkūnės skausmas.

Nors epikondilito rūšių pavadinimuose minimos sporto šakos, tačiau didžioji dauguma pacientų nėra teniso ar golfo žaidėjai. Epikondilitas gali pasireikšti visiems, kurie dirbdami dažnai atlieka rankos lenkimo per alkūnę veiksmą.

Šalia alkūnės skausmo šiam susirgimui dar būdinga negebėjimas tvirtai suspausti kumštį, patinimas, rankos tirpimas, sąstingio jausmas ryte, ribota alkūnės judesio amplitudė.

Užspaustas nervas

Iš galvos ir nugaros smegenų po visą kūną išsišakojusiais nervais tarsi telefono laidais į mūsų organizmą yra siunčiami svarbūs pranešimai. Tačiau dėl įvairių priežasčių šie „laidai“ gali būti suspaudžiami ir smegenų signalai ima trūkčioti arba visai nutrūksta. Ne išimtis ir į rankas keliaujantys nervai.

Kaip teigia medikai, diagnozuoti užspausta nervą dažnai yra sudėtinga, tačiau šią diagnozę galima įtarti, jeigu tirpsta ar dilgčioja rankos, jaučiate rankų silpnumą, ypač atliekant tam tikro tipo judesius arba po patirtos traumos.

Artritas

Artritas yra lėtinė uždegiminė liga, kuri pažeidžia sąnarius, sausgysles ir kitas sritis. Šį negalavimą patiria itin didelė vyresnio amžiaus žmonių dalis. Priklausomai nuo tipo, artritas gali išsivystyti dėl sąnarių nusidėvėjimo arba kaip autoimuninė liga, kuomet organizmas ima gaminti antikūnius, kurie sukelia uždegimą sąnario viduje ir aplink jį.

Kadangi sergant artritu pirmiausia pažeidžiami mažesni sąnariai, kyla pirštų skausmas, sustingimas ir patinimas. Tampa sunku atidaryti stiklainius, laikyti knygą ar net suimti durų rankeną.

Sarkopenija

Šiuo graikiškos kilmės žodžiu yra įvardijamas senėjimo sukeltas raumenų masės ir jėgos sumažėjimas. Rankose sarkopenija pasireiškia negebėjimu tvirtai suimti daiktų arba, tvirtai suėmus, sunku daiktą išlaikyti ilgą laiką. Taip pat mažėja rankų vikrumas, judrumas ir greitis.

Sarkopenijos padarinius žmonės labiausiai jaučia kasdienybėje, nes, neturint užtektinai jėgų rankose, sunku atlikti buities darbus, apsunkėja maisto gamyba, laisvalaikio užsiėmimai, pasirūpinimas higiena, sodo darbais ir pan.

Pratimai rankų vikrumui išlaikyti ir gerinti

Nors, kaip aptarėme, su amžiumi raumenų jėga mažėja, tačiau gera žinia ta, kad, mankštinantis, raumenų tonusą galima pagerinti. Kasdienis fizinis aktyvumas daro teigiamą įtaką vyresnio amžiaus žmonių fizinei sveikatai, pagerina judėjimo funkciją ir koordinaciją. Ne išimtis ir rankos.

Dirbkite su moliu

Keramikos lipdymas yra puiki pirštų treniruotė: minkant molį jį reikia suspausti, išminkyti, išvoluoti ir pan. O formuojant mažesnius ar su daugiau detalių gaminius treniruojama rankų motorika. Teigiamų rezultatų duoda ir betikslis molio minkymas, neformuojant jokio keramikos gaminio. Į molį galima įmaišyti sagų, karoliukų ar monetų ir tuomet bandyti juos išrinkti.

Suspauskite kumštį

Gniaužyti kumštį galima bet kur ir bet kada. Efektyviausia šį pratimą atlikti taip: sugniaužkite kumštį ir stipriai suspauskite. Palaikykite suspaustą kumštį nuo trijų iki penkių sekundžių ir tuomet lėtai atleiskite. Pratimą atlikite bent kelis kartus su kiekviena ranka arba iki tol, kol pajausite nuovargį.

Praktikuokite pirštų lenkimus

Pirštų lenkimų galima susigalvoti pačių įvairiausių, bet jeigu idėjų trūksta, išbandykite tokį pratimą: ištieskite ranką tiesiai. Tuomet su nykščio galiuku paeiliui palieskite visų kitų pirštų galiukus. Pakartokite kelis kartus, tada tą patį padarykite su kita ranka.

Atlikite riešo tempimus

Ištieskite dešinę ranką priešais save, sulenkite riešą, pirštų galiukus nukreipdami į grindis. Kaire ranka švelniai lenkite dešinės rankos riešą link savęs, kol pajusite lengvą ar vidutinį tempimą. Išlaikykite šią padėtį bent 15-30 sekundžių, tada pereikite prie kairės rankos ir pakartokite 2-4 kartus.

Siūkite

Tokie rankdarbiai, kaip siuvimas, kur reikia atlikti labai tikslius judesius, taip pat suimti mažus daiktus yra puiki rankų mankšta. Tinka ir kitokie rankdarbiai, pavyzdžiui, nėrimas, makrame arba siuvinėjimas kryželiu.

Užsiimkite origami

Popieriaus lankstymas taip pat yra puiki veikla, padedanti lavinti rankų vikrumą. Yra daugybė origamio rūšių ir knygų bei instrukcijų internete, todėl užsiimti šiuo hobiu bus lengva ir tiems, kurie niekada nėra nieko išlankstę.

Taigi, apibendrinant galime tik dar kartą priminti, kad fizinis aktyvumas ir mankšta vyresniame amžiuje yra itin naudinga, o atliekant mankštos pratimus reikėtų atskirą dėmesį skirti ir rankoms. Tuomet jų vikrumas ir greitumas išliks toks, kaip jaunystėje, net ir sulaukaus brandaus amžiaus

Dalintis:

Gemma

Gemma puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo politika