Namų saugumo patarimai senyvo amžiaus žmonėms
Nors lietuviška patarlė teigia, kad „visur gerai, bet namuose geriausia“, tačiau, sulaukus tam tikro amžiaus, į namų aplinką reikia pažvelgti nauju žvilgsniu. Namų saugumas senyvo amžiaus žmonėms reiškia visiškai kitokius dalykus negu būnant trisdešimties. Prie senjorams kylančių iššūkių pritaikyta aplinka gali padėti išvengti traumų, prailginti gyvenimo trukmę ir leisti pasijausti ramiau bei saugiau.
Dažniausios namų saugumo problemos, su kuriomis susiduria senjorai
Vyresnio amžiaus žmonėms saugūs namai visų pirma reiškia erdvę, kurioje lengva judėti. Kritimus daugelis specialistų įvardija kaip vieną dažniausių traumų priežasčių bei primena, kad pargriūti namuose galima taip pat lengvai kaip ir lauke.
Saugumą namuose užtikrina ir socialinė aplinka, todėl vieni gyvenantys vyresnio amžiaus žmonės atsiduria didesnėje rizikoje. Laiku iškviesta ir suteikta pagalba gali padėti išvengti rimtesnių sveikatos problemų ar net mirties.
Senjorams sunkiai suprantamos modernios technologijos gali tapti ne pagalba, bet kliūtimi. Nors elektronikos prietaisų gamintojai diegia įvairius funkcionalumus, skirtus vyresnio amžiaus žmonėms, jų naudą reikėtų įvertinti asmeniškai.
Galiausiai, saugūs namai yra namai, apsaugoti nuo įsibrovėlių. Vyresnio amžiaus žmonės, ypač gyvenantys vieni, dažniau tampa nusikaltėlių taikiniu, todėl galvojant apie namų saugą būtina įvertinti tiek vidaus, tiek išorės veiksnius.
Pažeidžiamų vietų namuose nustatymas
Kuriant saugius namus vyresnio amžiaus žmonėms, veiksmų planas turėtų prasidėti nuo pradinės situacijos analizės. Tipiškos didžiausios rizikos vietos:
- Durys ir langai. Už aukšto durų slenksčio lengva užkliūti, o prastos kokybės durų spyna ar pamirštas pasukti raktas didina vagysčių riziką.
- Apšvietimas. Prastai apšviesti laiptai, koridorius ir kitos vidaus ar lauko erdvės – galima nelaimingų atsitikimų vieta.
- Vonios kambarys. Slidžios grindys, nepatogus įlipimas į vonią, ankšta erdvė ir prasta ventiliacija – tai tik dalis veiksnių, vonios kambarį paverčiančių pavojingiausia vieta namuose.
Namų saugumo patarimai, skirti senjorų saugai gerinti
Įdiekite saugumo sistemas
Terminą „saugumo sistema“ reikėtų suvokti ne kaip vieną technologinį sprendimą, bet kaip atskirų priemonių rinkinį. Pavyzdžiui, priešgaisrinė sistema gali susidėti iš dūmų detektorių įrengimo, dujinės viryklės pakeitimo į elektrinę, praėjimų atlaisvinimo, gesintuvo įsigijimo, senos elektros instaliacijos pakeitimo ar atsisveikinimo su nesaugiais prietaisais.
Kitaip tariant, svarbu apgalvoti kuo įvairesnius vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo scenarijus ir atitinkamai parinkti priemones. Pavyzdžiui, gali būti, jog nuo judesio įsijungiantys šviestuvai saugumą tamsiame kieme pagerins labiau nei vaizdo stebėjimo kameros.
Pagerinkite apšvietimą
Prastas apšvietimas vyresnio amžiaus žmonėms pavojingiausias dėl to, kad tamsoje galima užkliūti ir griūnant stipriai susižaloti. Todėl apšvietimą gerinti reikėtų visų pirma laiptinėse, koridoriuose, vonios kambaryje, rūsiuose ir sandėliukuose. Taip pat svarbu nepamiršti tų zonų lauke, kurios šaltuoju sezonu pasidengia ledu ir sniegu.
Įsivertinkite, ar lengvai pasiekiami lempų jungikliai, ypač žmonėms, judantiems vaikštynės ar vežimėlio pagalba. Šviestuvai su judesio davikliais dažnu atveju yra puiki išeitis, o tose vietose, kur nėra išvedžioti elektros laidai, galima įrengti šviestuvus su baterijomis.
Užtikrinkite saugius praėjimus
Daiktais užstatyti ir sunkiai pasiekiami išėjimai didžiausią riziką kelia gaisro atveju, tačiau ir kasdienybėje ant grindų besimėtantys daiktai gali kelti pavojų. Kilimų kraštus rekomenduoja prilipinti prie grindų, o mažų grindų kilimėlių – apskritai atsisakyti. Laiptinėse reikėtų įrengti turėklus, o vonios kambaryje ir miegamajame šalia lovos – rankenas įsikibimui.
Naudokite saugias spynas ir sustiprintas duris
Sustiprintos ar šarvuotos durys bei tvarkingi langai padeda apsisaugoti nuo įsibrovėlių ir pasižymi geresne šilumos bei garso izoliacija, todėl jas rekomenduojama įsirengti visiems.
Renkantis saugią spyną visų pirma reikėtų pasitikrinti, kokį saugumo lygį nustato pats gamintojas. Galvojant apie senyvo amžiaus žmones, verta pasvarstyti apie elektronines spynas, kurias galima atrakinti piršto antspaudu arba per nuotolį.
Turėkite planą nelaimės atveju
Šių laikų technologijos siūlo įvairius nešiojamus įrenginius, fiksuojančius sveikatos rodiklius ir galinčius išsiųsti pagalbos signalą tarnyboms. Tačiau, net ir labai pasitikint technologijomis, drauge su vyresnio amžiaus žmonėmis reikėtų aptarti, kaip elgsitės nelaimės atveju.
Greitas pagalbos iškvietimas dažniausiai yra esminis klausimas, kurį reikia išspręsti. Todėl verta artimiau susipažinti su kaimynystėje gyvenančiais žmonėmis ir būtinai gauti šių žmonių telefono numerį.
Taip pat reikėtų pasirūpinti, kad pats senjoras, būdamas namuose, turėtų galimybę pagalbą išsikviesti daugiau nei vienoje vietoje. Pavyzdžiui, jeigu naudojate laidinį telefoną, reikėtų įtaisyti daugiau nei vieną telefono aparatą (įskaitant ir vonios kambaryje). Priemonių ir sprendimų gali būti pačių įvairiausių, priklausomai nuo situacijos ir aplinkybių.
Supaprastinkite komunikacijos metodus
Kaip minėta, perteklinės technologijos vyresnio amžiaus žmonėms gali tapti ne pagalba, bet kliūtimi. Tačiau be mobiliojo telefono, vargu, ar dažnas išsiverstų, o ir modelių pasirinkimas šiais laikais platus.
Vyresnio amžiaus žmonėms dažniausiai siūlomi telefonai su dideliais mygtukais, tačiau ir įprastą išmanųjį telefoną galima padaryti draugiškesniu – padidinti šrifto dydį ar nustatyti balso valdymo komandas. Pasitarus su telefono naudotoju, galima sureguliuoti skambučio garsą ir pakoreguoti kitus nustatymus. O galbūt, renkantis telefoną, svarbiausia bus ilgai neišsikraunanti telefono baterija?
Taigi, į vyresnio amžiaus žmonių namų saugumą siūlome žiūrėti sistemiškai ir neprisirišti prie vieno technologinio sprendimo. Prioritetą siūlome skirti priemonėms, kurios užtikrina saugų judėjimą po namus, taip pat svarbu pasirūpinti asmeniniu ir turto saugumu bei pritaikytomis komunikacijos priemonėmis.
Geriausia strategija – į aplinką pažvelgti senjoro ar senjorės akimis ir pastebėti dėmesio reikalaujančias vietas. Dažnu atveju efektą duos paprastas baldų perstumdymas ar ryškesnės elektros lemputės įsukimas, tad imtis priemonių, kad ir kokios jos bebūtų, verta dar šiandien.