Magnio nauda vyresnio amžiaus žmonėms ir trūkumo požymiai
Magnis yra esminis mineralas, kuris atlieka daugybę svarbių funkcijų – jis reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, raumenų bei nervų atpalaidavimą ir net kaulų tvirtumą. Nors šis magnio nauda ir svarba yra neginčijama, be galo daug žmonių jo stokoja optimaliai funkcijai palaikyti. Pasak tyrimų, beveik trečdalis žmonių negauna pakankamo kiekio magnio, o beveik septintadalis patiria kritinę šio mineralo stoką. Šie skaičiai gerokai padidėja jei vertiname tik vyresnio amžiaus žmones – nepakankamą magnio kiekį organizme turi nuo 70 iki 80 procentų senjorų.
Kokia yra magnio nauda?
Magnis atlieka visą galybę įvairiausių ir ypatingai svarbių funkcijų, paliečiančių visas organizmo sistemas. Tiesa, žmogaus kūnas gali jį naudoti saikingai ir itin efektyviai, todėl nedidelis magnio trūkumas daugumai nėra kenksmingas. Nors optimalius lygius palaikyti svarbu visiems, jo svarba gerokai išauga vyresnio amžiaus žmonėms bei tiems, kurie gyvena itin aktyvų gyvenimą. Išvardyti visas funkcijas neįmanoma, magnis organizme yra atsakingas už:
- Kaulinio audinio kokybę. Magnis padeda teisingai apdoroti ir metabolizuoti kalcį, kuris itin svarbus kaulų stiprumui ir patvarumui. Dėl šios priežasties ši medžiaga yra svarbi vyresnio amžiaus moterims, kurios turi padidintą riziką osteoporozei.
- Raumeninio audinio funkciją. Nors pats magnis raumenų nestiprina, jis yra atsakingas už atsipalaidavimo procesą. Tai nėra tik bendras atsipalaidavimas – magnis atsakingas už atpalaidavimą po bet kokio raumens susitraukimo ar panaudojimo. Tad, magnio kiekio organizme palaikymas padeda užtikrinti gerą kasdienę raumenų veiklą, sumažina spazmų ir mėšlungio dažnį.
- Širdies ir kraujagyslių veikla. Širdis taip pat yra raumuo, tad magnis padeda palaikyti ritmingą ir kokybišką jos veiklą. Pakankamas šio mineralo kiekis taip pat gali sumažinti kraujospūdį.
- Nervų sistemos veikla. Magnis padeda sukurti daugybę hormonų, dalis kurių atsakingi už savijautą ir nervų sistemos veiklą. Kartu, šis mineralas daugeliui žmonių pagerina miego kokybė, o pastaroji yra ypač svarbi norint palaikyti gerą psichinę ir fizinę sveikatą.
- Cukraus kiekio balansas. Magnis padeda organizmui reguliuoti cukraus kiekį organizme. Mažesnis magnio kiekis organizme stipriai koreliuoja su padidėjusia diabeto rizika. Turintiems diabetą jis gali padėti sumažinti kai kurių simptomų stiprumą.
Magnis atlieka dar daugiau funkcijų organizme, tačiau vien šios parodo koks svarbus tai mineralas. Trūkumą gali sukelti įvairios priežastys, todėl verta kartas nuo karto profilaktiškai išsitirti savo magnio kiekį.
Kas sukelia magnio trūkumą?
Nors daugelis žmonių išskirtinai atsisuką į mitybą, tai nėra vienintelė priežastis, kuri gali sukelti magnio trūkumą. Tiesa, mityba yra geriausias būdas išspręsti minėtą problemą.
Prasta mityba
Žinoma, neįmanoma nepaminėti mitybos kaip vienos iš galimų priežasčių. Magnio randame daugiausiai maiste, kuris vis rečiau valgomas Vakarų šalyse – vaisiai, daržovės, ankštiniai produktai.
Nors magnio kiekį mityboje galima dalinai išspręsti vartojant įvairius maisto papildus, tai neturėtų būti pagrindinis sprendimo būdas. Papildai puikiai tarnauja trumpajame laikotarpyje, kuomet reikia greitai išspręsti magnio deficitą, tačiau laikui bėgant reikėtų koreguoti mitybą taip, jog šių papildų nebeprireiktų.
Prieš vartojant bet kokius papildus ar priimant sprendimus, susijusius su mityba, geriausia pasikonsultuoti su šeimos gydytoju. Kartu, jei yra galimybė, apsilankyti konsultacijai pas dietologą.
Senėjimo procesas
Nors mityba dažnai keičiasi žmonėms sensant, pats procesas taip pat turi nemažą įtaką magnio kiekiui. Vienas iš biologinių senėjimo požymių yra prastesnis maisto ir mineralų apdorojimas.
Tad, net jei mityba jaunam žmogui būtų puiki, vyresnio amžiaus žmogui ji gali būti nepakankama, kadangi medžiagų pasisavinimas bus prastesnis vien dėl amžiaus.
Vaistų vartojimas
Medikamentai neišvengiamai daro įtaką įvairiems procesams, ne tik tiems, kuriems jie yra pritaikyti. Kai kurie vartojami vaistai gali paskatinti mineralų pašalinimą iš organizmo, todėl net tinkamai maitinantis, reikia prisitaikyti prie medikamentų poveikio.
Dažniausiai mineralų pašalinima skatina diuretikai ir protonų siurblio inhibitoriai. Jei vartojate šiuos vaistus, verta pasikalbėti su savo gydytoju dėl magnio tyrimų bei būtinų mitybos pokyčių.
Kokios yra magnio papildų formos?
Jei jūsų sprendimas yra vartoti magnio papildus, jų rinkoje atrasite daugybę ir įvairiausių formų. Nors visi šie papildai padeda padidinti magnio kiekį organizme, kai kurie jų gali sukelti pašalinių poveikių. Dažniausiai aptiksite šias magnio formas papilduose:
- Magnio citratas. Bene dažniausiai pasitaikanti ir pigiausia forma. Ji labai gerai pasisavinama, tačiau didesniais kiekiais gali turėti nežymų vidurių laisvinimo poveikį.
- Magnio oksidas. Paplitusi, tačiau mažiau pasisavinama magnio forma. Dėl šios priežasties ji rečiau naudojama magnio trūkumui pašalinti.
- Magnio (bis)glycinatas. Tai dvi panašios magnio formos, kurios itin gerai pasisavinamos ir nesukelia vidurių laisvinimo efekto. Deja, jos taip pat dažnai brangesnės nei magnio citratas.
- Magnio chloridas. Gana retai parduodama forma, tačiau pilnai efektyvi ir ganėtinai nebrangi.
Bet kuri magnio papildų forma gali turėti įtakos vaistų vartojimui, todėl jei geriate nors kokius vaistus, geriausia pirma pasitarti su savo gydytoju. Bendrai magnio papildų vartojimas yra gana saugus, nesukeliantis rimtesnių ilgalaikių pašalinių efektų. Visgi, aklai to daryti nereikėtų, todėl pirmiausia geriausia išsitirti magnio kiekį organizme ir pagal tai rinktis papildus.
Maisto produktai turintys daug magnio
Nors papildai yra veiksmingi ir naudingi, magnio trūkumas turėtų būti pašalinamas koreguojant mitybą. Jei jums trūksta magnio, įtraukite šiuos produktus į savo racioną:
- Lapiniai žalumynai – špinatai ir lapiniai kopūstai (kale).
- Riešutai ir sėklos – migdolai, bertoletijų riešutai ir chia, moliūgų sėklos.
- Pilno grūdo produktai – avižos, grikai, kynva.
- Ankštiniai – raudonosios ir juodosios pupelės, lęšiai.
- Vaisiai – figos, avokadai, bananai.
Žinoma, nereikia ir persistengti. Jei jums trūksta magnio, nesigriebkite visų išvardytų produktų vienu metu, o įtraukite vieną ar tik kelis produktus į racioną. Kartu, taip bus lengviau įgyvendinti ilgalaikį mitybos pokytį. Išimtį galima daryti tik tokiu atveju, jei kitaip nurodo gydytojas. Jei jums būtina greitai atstatyti magnio kiekį, pavyzdžiui, dėl nervų sistemos ar širdies veiklos, tuomet geriausia sekti gydytojo rekomendacijomis, tačiau mitybą naudinga būtų greičiau.