Reabilitacija +370 663 00 000

Pasiligoję neatimkite gyvenimo iš savo vaikų

2016-06-21

Klaipėdietę Danutę Toleikienė (76 m.) į Vilnių atginė ligos, kurios užklupo kartu su garbingu amžiumi ir kirto taip, kad moteriai prireikė nuolatinės priežiūros. Padedant dukroms, Danutė jau ketvirtus metus gyvena slaugos namuose “Gemma” ir nieko keisti neketina.

Senatvės be ligų nėra, tik vieniems lemtis numato lengvesnę dalią, kitiems – negailėdama drėbteli. “Man, panašu, nepagailėjo. Diabetas, kraujagyslių sistemos bėdos, širdies negalavimai - tai tik pagrindinės ligos, o kai dar pridedi amžių, supranti, kad esi visiškai priklausoma nuo medikamentų ir aplinkinių gerų norų”, - sakė D.Toleikienė, tačiau likimu nesiskundė. Netgi atvirkščiai – moteris nestokoja optimizmo.

Motinos rūpestis – dukrų laimė 

Iš uostamiesčio į Vilnių Danutę atviliojo dukra su žentu, kurie buvo įsitikinę, kad taip bus lengviau rūpintis ligų kamuojama mama. Tačiau bandymas gyventi kartu su dukros šeima ilgai netruko. Stebėti, kaip vaikai aukoja savo asmeninį gyvenimą dėl jos, Danutei buvo per sunku.

“Dukros ir jų šeimos mane labai myli. Naktį ateidavo žiūrėti ar kvėpuoju, jaudindavosi, ar dienos metu nepamiršau išgerti vaistų. Mane nuolat reikėjo prižiūrėti. Manau, egoistiška užkirsti kelią vaikams gyventi savo gyvenimus. Nes ne jie turi prižiūrėti ligotus tėvus, o specialistai. Vaikai turi padėti tėvams pagal turimas galimybes”, - įsitikinusi moteris. Pasitarusi su dukromis ji nusprendė ieškoti slaugos namų Vilniuje, kuriose būtų nuolatinė medikų priežiūra.

“Man “Gemmoje” tiko viskas: aplinka, visą parą budintis medicinos personalas. Reabilitacijos paslaugos, jaukūs kambariai, pritaikyta infrastruktūra. Galų gale – atmosfera, požiūris į pacientus padėjo priimti svarbų sprendimą”, - nesigaili čia apsigyvenusi pašnekovė. Apsistojus “Gemmoje” dažniausiai teko atsakyti į klausimą ar senoliams čia nenuobodu.

“Nesijaučiu vieniša. Mane lanko dukros, susiradau bičiulių. Kasdien ergoterapijos,  kineziterapijos užsiėmimai, dažnai atvyksta chorai, vyksta vaikų koncertai, spektakliai. Svarbiausia - man ramu, kad vaikams nesu našta”, - su palengvėjimu sako Danutė.

Įvertinti slaugos galimybes

Vilniuje įsikūrusios klaipėdietės Danutės patirtį papildo ir kasdien su senyvais žmonėmis dirbanti sveikatos centro “Gemma” socialinio darbo vadovė Rūta Petraškaitė. Anot jos, visuomenėje rūpinimasis artimaisiais dažnai suprantamas kaip pasiaukojimas, tačiau reikia įvertinti, kad tai nėra tik prasminga patirtis.

“Dažnai tai blogina besirūpinančiojo gyvenimo kokybę, didina įvairių ligų, konfliktų su kitais namiškiais riziką”, - įsitikinusi p.  Petraškaitė. Svarbu į slaugymo namuose privalumus ir trūkumus ne tik sergančiojo akimis, bet ir įvertinti ilgalaikio artimųjų slaugymo namuose problemas juos prižiūrintiems šeimos nariams. Net keli atlikti tyrimai parodė, kad artimųjų, slaugančių savo sergančius šeimos narius, gyvenimo kokybė yra žymiai blogesnė, palyginti su neslaugančiais artimųjų. Vienas iš paaiškinimų, kodėl taip nutinka, yra tas , kad sergančiojo slaugymas – ypač sunkus fizinis darbas, atsiliepiantis slaugančiojo sveikatai, tam reikia ne tik fizinių jėgų, bet ir psichologinio pasirengimo.

Būtina pritaikyta aplinka

Pagyvenusiems asmenims prižiūrėti reikia ne tik specifinių žinių, bet ir specialių įrengimų. Jei pacientas yra prikaustytas prie lovos, jį būtina vartyti, kad neatsirastų pragulų, maitinti, prausti, aprengti, keisti higienos priemones, reikiamu laiku sugirdyti ar suleisti vaistus. Slaugos įstaigoje tokių pacientų priežiūra ir slauga užtikrinama visą parą, todėl artimieji nėra priversti keisti darbą ar samdyti prižiūrintį žmogų.

Jeigu artimieji nusprendė tokį žmogų slaugyti namuose, jie turi užtikrinti, kad jis nebus paliekamas vienas. Taip pat svarbu pritaikyti namų aplinką: įsigyti tokių specialių priemonių kaip maitinimo staliukas, vonios suolelis, tualetinė kėdė ir daugelį kitų, įrengti porankius patogiam ir saugiam judėjimui namuose. Jei slaugomas žmogus vaikšto, pasirūpinti pagalbinėmis judėjimo priemonėmis - vaikštyne, lazdele, užtikrinti patalpos, kurioje jis gyvens išplanavimą, kad galėtų saugiai judėti.

 Šaltinis: dienraštis "Lietuvos rytas", aut. Toma Aleksėjūnaitė

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Naršydami toliau sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – GEMMA privatumo politikoje