I-IV 9:00-19:00, V 9:00-18:00

+370 663 00 000

Geriausias gėrimas senjorams nuo dehidratacijos: ką rinktis?

2024 09 02

Dehidratacija gali sukelti įvairių neigiamų pasekmių, nuo trumpalaikio jėgų praradimo iki labai rimtų sveikatos sutrikimų. Laimei, pastarieji nutinka ypatingai retai, dažniausiai atsiranda tik išskirtinėmis sąlygomis, pavyzdžiui, esant dideliam karščiui ir intensyviai fizinei veiklai.

Visgi, nereikėtų laukti kol pasireikš net minimalūs dehidratacijos simptomai. Troškulio jausmas jau yra indikacija, jog artėja pirmasis dehidratacijos lygis.

Senjorams dehidratacija yra dar reikšmingesnis procesas, kadangi jų organizmas gali sunkiau pakelti dehidratacijos poveikį. Kartu, jie, dėl įvairių priežasčių, gali būti labiau linkę į dehidrataciją nei jaunesni žmonės.

Kodėl senjorai yra linkę į dehidrataciją?

Senjorus ne tik stipriau paveikia dehidratacija, bet jie ir šią būseną pasiekia sparčiau. Dėl šių priežasčių, reikia labiau kreipti dėmesį į skysčių vartojimą, pasirinkimą ir hidratacijos dažnumą.

Fiziologiniai pokyčiai senstant

Senstant vyksta be galo daug sveikatos pokyčių, kurie skirtingai paveikia organizmo veiklą. Įprastai, raumenų masė mažėja, daugėja riebalinis sluoksnis, prastėja inkstų ir kepenų veikla. Visi šitie faktoriai gali paveikti vandens pašalinimo greitį ar medžiagų įsisavinimą.

Neišvengiamai, tai paveikia ir vandens kiekį organizme, todėl senjorams dažniau reikia vartoti įvairių skysčių, norint palaikyti tinkamą hidrataciją. Kartu, senjorams svarbu palaikyti fizinį aktyvumą ir, nors šis mažiau intensyvus, vis tiek skatina skysčių pašalinimą iš organizmo.

Sumažėjęs troškulio jausmas

Senėjimo procesas paveikia ir įvairius pojūčius bei jausmus. Neretai senjorams susilpnėja kūno siunčiami signalai, kas apsunkina gerą savo sveikatos būklės supratimą. Troškulio jausmas taip pat gali susilpnėti, todėl gali būti sunkiau pajusti momentą kuomet prasidėjo dehidratacija.

Vaistų poveikis skysčių balansui

Vaistų vartojimas yra kasdienybė ir būtinybė daugeliui senjorų, tačiau pašaliniai poveikiai yra beveik neišvengiami. Nemažai vaistų keičia skysčių ar mineralų balansą organizme, tad jų vartojimas taip pat gali paveikti hidrataciją.

Vartojant bet kokius vaistus reikėtų atidžiai klausyti gydytojo nurodymų bei užduoti papildomus klausimus, pavyzdžiui, ar pastarieji kaip nors paveiks skysčių balansą.

Skysčių poreikis senjorams

Dažniausiai rekomenduojama išgerti bent 1.5-2 litrus skysčių, geriausia kad tai būtų vanduo. Kava neturėtų būti pagrindinis hidratacijos šaltinis, kadangi kofeinas turi diuretinį efektą, t.y., paskatina vandens pašalinimą iš organizmo.

Žinoma, šios rekomendacijos yra bendrinės, visada reikėtų atkreipti dėmesį į įvairius individualius senjoro poreikius, kurie gali stipriai pakeisti rekomendacijas.

Kartu, ne visada būtina gerti tik vandenį, nors tai dažnai pats geriausias hidratacijos būdas. Šiais laikais egzistuoja daugybė įvairių gėrimų, kurie gali būti tinkami hidratacijos palaikymui. Geri pasirinkimai yra šie:

  1. Vanduo. Pats prieinamiausias, paprasčiausias ir, turbūt, geriausias būdas skysčių kiekiui organizme palaikyti. Vanduo taip pat būna pateikiamas įvairiomis formomis, tad galima pasirinkti gazuotą, negazuotą ar vandenį iš čiaupo – Lietuvoje visi variantai tinkami.
  2. Izotoniniai gėrimai. Šie gėrimai yra labiau skirti sportininkams, kurių hidratacijos poreikiai yra gerokai aukštesni. Izotoninių gėrimų sudėtis yra pritaikyta skysčių ir mineralų praradimui, kuris atsiranda daug prakaituojant. Žinoma, nieko tokio ir, galbūt, kartais gali būti net naudinga šiuos gėrimus panaudoti ir ne sportininkams.
  3. Natūralios vaisių sultys. Sultys ne tik suteikia hidrataciją, bet ir daugybę naudingų medžiagų, vitaminų ir mineralų. Tai gali būti puikus skysčių šaltinis, tačiau reikėtų sultis gerti su tam tikra atsarga – jose yra daug cukraus, todėl prisideda daug papildomų kalorijų bei gali kilti problemų dėl diabeto rizikos.
  4. Žolelių arbatos. Šio tipo arbatos yra puikus skysčių šaltinis, kadangi turi mažai kofeino (arba jo visai neturi), bet turi kitų naudingų medžiagų. Be to, šios arbatos neretai yra skanios, todėl gali paskatinti tinkamą hidratacijos palaikymą.
  5. Pieno produktai. Jei toleruojama laktozė, pienas ir jo produktai gali būt geras skysčių šaltinis, tačiau taip pat turėtų būti vartojami atsargiai. Nors naudingų medžiagų daug, pienas yra kaloringas produktas, todėl gali būti netinkamas kai kuriems senjorams.

Galiausiai, jei norima gauti skysčių iš maisto produktų – vaisiai ir daržovės yra geriausi to šaltiniai. Žinoma, vandens ir kitų gėrimų pakeisti vaisiais ir daržovėmis neišeis, tačiau pastarųjų vartojimas padeda tiek sveikai mitybai, tiek hidratacijai.

Papildomi patarimai, kaip išvengti dehidratacijos

Jei pastoviai gerti vandenį būtų taip paparsta, tuomet greičiausiai nei vienas žmogus net nejaustų troškulio, bet, žinoma, taip nėra. Todėl sveikatai palaikyti rekomenduojama pirmiausia įgyti tinkamus įpročius, o tuomet galima pasinaudoti įvairiomis technologijomis.

Geriausias įprotis, kurį gali išsiugdyti bet kuris – pastovus vandens gėrimas. Vanduo lengvai pasiekiamas visiems, tad tai tikrai nėra sunku, svarbiausia suformuoti įprotį. Tai galima padaryti įvairiais būdais – pavyzdžiui, gerti vandenį po kiekvieno valgio.

Kitas būdas įgyti šį įprotį sveikatai ir hidratacijai palaikyti – visada laikyti vandens butelį ar puodelį šalia savęs. Dažniausiai vanduo nėra geriamas nes užsiimama kita veikla, tad tiesiog pamirštama. Jei vanduo visada šalia – bus lengviau įgyti norimą įprotį.

Galiausiai, galima pasikliauti įvairiomis technologijomis, kurios arba padės suformuoti įprotį, arba pastarojo visai nereikės. Egzistuoja įvairiausių telefono programėlių ir net išmanių buteliukų, kurie padeda skirtingais būdais gerti daugiau vandens. Dažniausiai, tai tėra paprasčiausi pranešimai ir signalai, kurie primena apie vandens gėrimą.

Tad, nors organizmas visais būdais stengiasi palaikyti skysčių balansą, į šį procesą reikėtų pažiūrėti sąmoningai. Geriausia išsiugdyti įpročius, kurie leistų kas kartą negalvoti ar suvartojamas tinkamas kiekis vandens. Prie to gali stipriai prisidėti tinkama mityba, kurios pagalba taip pat galima gauti daug skysčių – įtraukite daugiau vaisių ir daržovių.

Dalintis:

Gemma

Gemma puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo politika